Opaľovanie na slnku - ako sa správne opaľovať?
Opaľovanie na slnku
Pôsobenie slnečného svetla má svoje pozitívne účinky (predovšetkým pomáha psychyckej sviežosti a UV žiarenie je potrebné k premene vitamínov D na jeho aktívnu formu), je potreba vzpomenúť i celú radu nepriaznivých účinkov.Okrem spálenia kože je to aj predčasné stárnutie a možné reakcie, ktoré vznikajú pri zníženej odolnosti voči slnečnému žiareniu.
Pred slnkom je potreba sa chrániť a to bez ohľadu nato, či ležíte u vody či na pláži, cestujete vo vnútrozemí, alebo podnikáte turistiku v horách.
Zásady ochrany pred nadbytočným UV žiarením:
- Obmedzenie pobytu na slniečku medzi 11-16 hodinou
- Ochrana pokožky použitím odevu s dlhým rukávom
- Používanie klobúkov a šiltoviek
- Používanie slnečných okuliarov
- Uprednostňovať pobyt v tieni
- Používanie ochranných krémov
Opalovacie krémy:
Pri pobyte na slnku je potrebne chrániť pokožku kvalitnými ochrannými prípravkami, ktoré zabrania
preniku škodlivého UV-A i UV-B žiareniu.
Na prípravky na ochranu proti slnku kladieme dve základné požiadavky:
- Kvalitné blokácie UVA a UVB žiareniu UV filter
- Vysoká odolnosť voči vode
Opalovacími prípravkami chráňte predovšetkým tie časti tela, ktoré sú najviac vystavované slnečnému žiareniu: nos, pery, uši, ramena, chrbát, hrudník.
Používanie opaľovacích krémov znižuje riziko slnenia, neznamená nadmerné predĺženie pobytu na slnku. Ochranný faktor je stanovený normou závaznou pre všetkých výrobcov. Pre dobrú ochranu kože nanášajte krém s SPF častejšie, zvlášť na citlivé časti tela. Stopercentný ochranný film neexistuje.Opalovací krém je filter, akési síto, jeho otvory sú menšie,pokiaľ je UV filter vyšší.
Vysvetlenie pojmov
Čo je UV filter?
UV filter je špeciálna látka, ktorá zabraňuje nežiaducemu pôsobeniu na UV žiareniu na našu pokožku(kožu)
Čo je ochranný faktor?
Ochranný faktor sa určuje podľa toho, ako moc UV obsiahnutý filter zabraňuje prenikaniu UV lúčov.Výška ochranného faktoru je najdôležitejším vodítkom pri výbere vhodného opalovacieho krému.
Čo ochranný faktor znamená?
Ochranný faktor je číslo, ktoré udáva, ako dlho môžeme byť na slnku bez rizika poškodenia alebo spálenia, ako keby sme opaľovací prípravok nepoužili.V zásade platí, že čím vyšší je ochranný faktor opaľovacieho krému, tým dlhšiu dobu môžeme na slniečku stráviť bez rizika spálenia.
Stanovená výška ochranného faktora
Výšku ochranného faktoru stanovujeme na základe určenia fototypu. Fototyp môžeme určiť podľa jednoduchých pravidiel.
- Vaša pleť je veľmi svetlá s pehami, máte svetlé alebo ryšavé vlasy a ľahko sa spálite?Váš fototyp je 1 a potrebujete prípravky s vysokým UV faktorem SPF 30-50.
- Vaša pleť je svetlá zo sklonom k pehám, nieľahko sa opaľuje a máte blond alebo svetlo-hnedé vlasy?Váš fototyp je 2 a potrebujete prípravky s UV faktorem SPF 15-30.
- Najrozšírenejší a najbežnejší je fototyp 3-na slnečne žiarenie reagujete normálne, pokožka je s prirodzenou farbou, bez pehy.Pri opaľovaní môže pokožka červenať, ale neskoršie sa vráti k normálu, opáli sa rovnomerne a zriedka sa spáli.Vlasy sú od tmavej-blond až po stredne-hnedé - postačia prípravky s UV faktorem SPF 10-15.
- Reagujete na slnečné žiarenie veľmi dobre, rýchlo sa opaľujete a pravdepodobnosť spálenia je minimálna?Aj napriek tomu sa chraňte prostriedkom s UV faktorem SPF 10-15.